SAIGE - Одржана радионица о управљању истраживачким подацима

На Машинком факултету у Београду је 21. и 22. децембра одржана радионица на тему „Управљање истраживачким подацима.“ На овој радионици полазници су имали прилику да се упознају са процесима везаним за управљање истраживачким подацима (значаја отворене науке и отворених података за истраживаче, писање плана истраживачких података, FAIR принципи, објављивање података, руковање осетљивим подацима, репозиторијуми за податке). Радионици је присуствовало 36 полазника, истраживача и библиотекара из 19 института и факултета. Активно учешће и бројна питања учесника потврдили су значај и интересовање како истраживача, тако и библиотекара за отворену науку и управљање истраживачким подацима као све актуелније области чија адекватна имплементација постаје у све већој мери предуслов позиционирања, али и финансирања научно-истраживачког рада.

Предавачи на радионици су били библиотекари Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торла,“ Ирена Њежић, Института за техничке науке САНУ Милица Шевкушић, Института за медицинска истраживања Милица Нинковић, Института за повртарство Смедеревска Паланка Љиљана Радисављевић, Института за нуклеарне науке „Винча“ Обрад Вучковац, Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ Зорица Јанковић, као и др Матија Златар, научни саветник ИХТМ. Иницијативу је подржао пројекат SAIGE и помогао организацију овог догађаја.

RDM1
RDM2