Успех наших сарадника – одобрени пројекти у оквиру програма „Зелени програм сарадње науке и привреде“ Фонда за науку

Фонд за науку Републике Србије је објавио коначну листу пројеката који ће бити финансирани у наредне две године у оквиру програма „Зелени програм сарадње науке и привреде“. Овај програм је намењен пружању практичне подршке сарадњи науке и привредног сектора, засноване на коришћењу расположивих научних потенцијала, као и подршке одрживом развоју и подизању нивоа квалитета животне средине.

У оквиру поступка евалуације, спроведеног у два степена, за финансирање је одабрано 20 пројеката. ИХТМ је поносан што ће бити координатор једног пројекта OxyRePair - Renewal of the Waste Oxygen-Evolving anodes from  Hydrometallurgy and their improved Activity for Hydrogen Economy, Wastewater and Soil Remediation, којим ће руководити наш колега др Владимир Панић. Као партнери на пројекту учестоваће и Универзитет у Београду - Факултет организационих наука, Државни универзитет у Новом Пазару, Универзитет у Приштини - Факултет техничких наука и Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета у Београду доо.

ИХТМ ће такође као партнер учествовати на три пројекта: Step2PolyGreen - A step to green polyester products: Sustainable solutions for everyday objects (носилац пројекта је Универзитет у Крагујевцу - Факултет техничких наука у Чачку, руководилац пројекта Павле Спасојевић, а у реализацији ће учествовати  Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета у Београду доо, ИХТМ и Иновациони центар Хемијског факултета у Београду), STABILISE - Sustainable deployment of biomass catalytic gasification technology to increase the utilization of renewable energy in the Serbian industry (носилац пројекта је Институт за нуклеарне науке Винча - Универзитет у Београду, руководилац пројекта Дејан Цветиновић, а у реализацији ће учествовати ИХТМ и Универзитет у Београду - Машински факултет) и PhytoPFAS - Phytoremediation for in situ treatment of agricultural soil and  surface waters polluted with per- and polyfluoroalkyl substances – research on PFOS and PFOA as model compounds (носилац пројекта је Универзитет у Београду - Хемијски факултет, руководилац пројекта Владимир Бешкоски, а у реализацији ће ИХТМ, Универзитет у Београду - Факултет за физичку хемију и Универзитет у Београду - Медицински факултет).

Честитке свим тимовима којима су одобрени пројекти! Желимо им пуно успеха у реализацији планираних истраживања!