Успех наших сарадника – одобрени пројекти у оквиру програма „ПРИЗМА“ Фонда за науку Републике Србије

Фонд за науку Републике Србије је објавио коначну листу пројеката који ће бити финансирани у наредне три године у оквиру програма „ПРИЗМА“. У оквиру поступка евалуације, спроведеног у два степена, за финансирање је одабрано 97 пројеката.

ИХТМ је поносан што ће бити координатор четири пројекта:

• UniCorn - Unique enzyme solutions for obtaining added value products from corn – руководилац др Биљана Дојнов, а као партнер ће учествовати Универзитет у Београду – Хемијски факултет
  • UrbanFoS - Urban Forest Soil Indicators as a tool for Climate-Smart Forestry – руководилац др Милица Кашанин-Грубин, а као партнер на пројекту ће учествовати Универзитет у Београду – Шумарски факултет.
  • PlasmaHarvest - Plasmonic-based light harvesting for photocatalytic microfluidic devices – руководилац др Дана васиљевић-Радовић, а као партнер на пројекту ће учествовати Институт за нуклеарне науке „Винча“.
  • Polygraph - Polymer/graphene heterostructures for physiological sensors – руководилац др Марко Спасеновић.

ИХТМ ће такође као партнер учествовати на четири пројекта:

• DOMINANTMAG - Development of epsilon-iron oxide-based nanocomposites: Towards the next-generation rare-earth-free magnets - носилац пројекта Институт за нуклеарне науке „Винча“.
  • PhotoSCLART - Development of nature-inspired photoresponsive anticancer agents - sclareol and artemisinin derivatives in cancer multidrugresistance models: a foundation for the theranostic approach – носилац пројекта Универзитет у Београду – Хемијски факултет, а у реализацији ће учествовати ИХТМ, Иновациони центар Хемијског факултета и Институт за билошка истраживања „Синиша Станковић“.
  • XPACT - Exploration of PETase side activity of digestive enzymes of human gastrointestinal tract acting on micro- and nanoplastics: mode of action and products characterization - носилац пројекта Универзитет у Београду – Хемијски факултет.
  • HYDIS - Multifunctional visible-light-responsive inorganic-organic hybrids for efficient hydrogen production and disinfection - носилац пројекта Институт за нуклеарне науке „Винча“, а у реализацији ће учествовати ИХТМ, Универзитет у Београду – Технолошко-металуршки факултет и Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета.

Честитке свим тимовима којима су одобрени пројекти! Желимо им пуно успеха у реализацији планираних истраживања!