IHTM PLAVI
Универзитет у Београду
Институт за хемију, технологију и металургију
Институт од националног значаја за Републику Србију

grb BUУниверзитет у Београду

BIOLAWEB Blue Green Future летња школа успешно организована на ИХТМ-у

 

У току прве две недеље октобра, ИХТМ је имао част да буде домаћин мултидисциплинарне летње школе под називом „Blue Green Future (BgF) Summer School“ у организацији BIOLAWEB пројекта. BgF летња школа је отворена 2. октобра 2023. у просторијама Центра за промоцију науке, а програм је у наредним данима настављен у просторијама ИХТМ-а.

У току првог дана, одржана су три пленарна предавања од стране еминентних експерата из области биомониторинга: др Златко Левков (Универзитет Ст. Кирило и Методије, Биолошки факултет, Северна Македонија), др Frédéric Rimet (INRAE, Француска) и др Martyn Kelly (Bowburn Consultancy, Велика Британија).

У току прве недеље, организоване су и две радионице. Прва на тему „Data processing, normalization of data (R programme with examples and R codes)“ је одржана од 2. до 4. октобра. Радионицу су водили научници са Француског Националног института за храну, пољопривреду и животну средину (INRAE): др Clarisse Lemonnier, др Frédéric Rimet и др Benjamin Alric, водећи стручњаци у области метабаркодинга за биомониторинг. Друга радионица на тему „eDNA focus on macrophytes“ је одржана од 4. до 6. октобра. Радионицу је водио др Andreas Ballot, експерт из Норвешког института за истраживање вода (NIVA) који је један од водећих европских института за фундаментална и примењена истраживања у области маринских и слатких вода.

Поред две теоријске радионице одржане у току прве недеље BgF летње школе, BIOLAWEB тим је организовао и три практичне вежбе везане за метабаркодинг. Прва вежба организована је 5. октобра на Савском језеру у Београду, док су друге две вежбе организоване у другој недељи летње школе, вежба на језеру Плава бања код Кикинде, 12. октобра и вежба на језеру Печена Слатина код Баранде, 13. октобра. Учесници су имали прилику да током ових вежби науче како да узму узорке еДНK акватичних макрофита и фитопланктона за даљу метабаркодинг анализу.

Већи део учесника чинили су студенти Биолошког факултета у Београду, али и искусније колеге из различитих институција (Биолошки факултет, Институт за Мултидисциплинарна Истраживања, Агенција за заштиту животне средине и тд.) такође су биле учесници летње школе. Учесници су имали привилегију да стекну драгоцена знања о најсавременијој науци, а BIOLAWEB тим је са великим задовољством поделио ентузијазам и вољу за стицањем нових знања и вештина са колегама и студентима.

Друга недеља BgF летње школе је почела сесијом посвећеном побољшању вештина пројектног менаџмента. Три радионице су организоване од 9. до 11. октобра. Радионица „Пројектни менаџмент“ је организована првог дана. Говор добродошлице и уводне речи дали су др Предраг Банковић, помоћник директора за међународну сарадњу ИХТМ-а, и др Милош Ћирић, координатор BIOLAWEB пројекта. У наставку смо имали задовољство да чујемо три одлична предавања које су држали МСц Драгана Златовић, лидерка радног пакета 5 BIOLAWEB пројекта, др Владан Ћосовић, шеф Канцеларије за пројекте и међународну сарадњу (КПМС) ИХТМ-а, Катарина Милановић, администратор за финансијске послове ИХТМ-а, и Татјана Божић, координатор за међународне пројекте Хемијског факултета Универзитета у Београду.

Током друге радионице „Примери добре праксе“ учесници су имали задовољство да чују четири сјајна примера „успешних прича“ о којима су говорили др Милош Ћирић, координатор BIOLAWEB пројекта ИХТМ-а, др Марија Љешевић, пројектни менаџер и лидерка радног пакета 2 PhytoPFAS пројекта ИХТМ-а, др Милена Чавић, координаторка STEPUPIORS пројекта, Института за онкологију и радиологију Србије (ИОРС), и МСц Гордана Влаховић, шеф Канцеларије за међународне односе Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду и Horizon Europe NCP за ERC & Marie Sklodowska Curie Акције. На крају дана, организована је Панел дискусија у којој су учествовали сви предавачи и учесници радионице, а подршку је дала и др Дана Васиљевић, заменик директора за технолошки развој ИХТМ-а. Наши драги гости су показали међусобно поштовање, наклоност и заједнички ентузијазам које су пренели и на публику која је активно учествовала у дискусији.

Трећи и завршни дан сесије везане за пројектне вештине почео је веома занимљивим предавањем које је одржала др Сања Вранеш, Експерт Европске Комисије и Светске Банке - Национални Институционални Консултант (НИЦ) у оквиру SAIGE пројекта. Оне је говорила на тему „Предлози пројеката из угла евалуатора са дискусијом“. Затим смо имали задовољство да чујемо још примера добре праксе од BIOLAWEB партнера: Hervé Dumont, шефа Департмана за Партнерство и Пројектни Инжењеринг (INRAE, Француска) и др Susanne Schneider, сениор истраживача (NIVA, Норвешка). Послењи део трећег семинара је био посвећен теми „Отворена наука и дискусија“ коју је водио др Матија Златар, координатор Трансформационог тима ИХТМ-а.

Посећеност на радионицама била је изузетна, са преко 40 учесника са великог броја институција. BIOLAWEB тим и особоље Канцеларије за пројекте и међународну сарадњу (КПМС) ИХТМ-а су са одушевљењем угостили значајан број колега и предавача из различитих области пројектног менаџмента и уживали су у енергији још једне сјајне сесије BgF летње школе.

BIOLAWEB и КПМС тимови су поносни и захвални на прилици да организују серију високо квалитетних догађаја и дале наду да ће организација BgF летње школе постати део редовне праксе ИХТМ-а.
Више информација о летњој школи можете наћи на: https://biolaweb.com/news i https://biolaweb.com/gallery.