IHTM PLAVI
Универзитет у Београду
Институт за хемију, технологију и металургију
Институт од националног значаја за Републику Србију

grb BUУниверзитет у Београду

Платформа за отворену науку 2.0

На свечаној седници Тима за отворену науку у Србији (ТОНуС), одржаној у просторијама нашег института, 25.12, у присуству истакнутих чланова научне заједнице, министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић, потписала је Платформу за отворену науку 2.0, чиме је озваничено њено усвајање.

Са поносом истичемо улогу нашег колеге, др Матије Златара, научног саветника ИХТМ, који је као координатор ТОНуС-а током последњих десет месеци предводио напоре у изради нове Платформе. На седници је истакнуто да се већ активно ради на праћењу њене реализације, као и на иницијативама за даља побољшања отворене науке у Србији.

Министарка др Јелена Беговић похвалила је рад ТОНуС-а и истакла значај усвајања нове Платформе:

„Платформа за отворену науку у Србији 2.0 представља свеобухватније и напредније решење које ће значајно подићи квалитет научних резултата у нашој земљи и повећати видљивост српске науке на глобалном нивоу. Отворена наука је управо оно што наука треба да буде – приступачна, транспарентна и усмерена ка напретку друштва.“

Претходна Платформа о отвореној науци, која је усвојена 2018. године, успоставила је мандат отвореног приступа за публикације и препоручила отворен приступ истраживачким подацима. Новом политиком, Платформа је ажурирана и  знатно проширена. Платформа за отворену науку 2.0 подразумева реализацију пет циљева, а то су отворени приступ научној литератури, доступност истраживачких података, отворен и транспарентан приступ истраживачким инфраструктурама, транспарентност научне комуникације и методологије и развој дигиталне инфраструктуре и компетенција које омогућавају остваривање наведених циљева. Усвајањем ових циљева  повећаће се видљивост научних резултата из Србије на глобалном нивоу, омогућиће се боље искоришћење буџетских средстава уложених у истраживања и унапредиће се научни интегритет и поверење у науку. Такође, подстакнуће се већа повезаност науке са привредом и друштвом и развој нових истраживања и иновација.

Вест о усвајању Платформе 2.0 привукла је пажњу и националних медија: „Политика“, „Тањуг“, „Узв!к“. 

Позивамо све чланове научне заједнице, сараднике и заинтересовану јавност да се упознају са новом Платформом и придруже нашим напорима у промоцији и имплементацији принципа отворене науке у Србији.

01
02
03
04