Поштоване колегинице и колеге,
Задовољтво нам је да најавимо предавање др Felipe Fantuzzi-a (Lecturer in Chemistry, School of Chemistry and Forensic Science, University of Kent, UK, https://www.felipefantuzzi.org):
From Chemical Bonds to Space: Exploring the Multiscale Through the Lens of Computational Chemistry
Предавање ће бити одржано у четвртак, 05/09/2024 у 13h, у Његошевој 12, сала у поткровљу.
Poseta dr Fantuzzija је део научне сарадње у оквиру COST акције MultiChem (CA20129 "Multiscale Irradiation and Chemistry Driven Processes and Related Technologies").
Марија Стефановић, истраживач приправник ИХТМ-а, учествовала је на престижном такмичењу Куп иновација 2024 (Innovation Cup) намењеном постдипломцима и докторандима, који је организовала компанија Merck од 20. до 26. јуна 2024. у околини Франкфурта, у Немачкој. Учесници такмичења су током интензивног једнонедељног летњег кампа у интердисциплинарним тимовима, уз подршку експерата компаније Merck, радили на развоју идеја и пословног плана за иновативне производе у фармацеутској, хемијској и дигиталној индустрији. Након финалних презентација пред стручним жиријем, тим Синтетичка биологија, чији је Марија члан, са својим предлогом иновативног терапеутског модалитета освојио је треће место и новчану награду од 3000 евра. Најзапаженији пројекти ће потенцијално бити имплементирани у пословању компаније. Више информација о такмичењу на линку.
DICATECh-Poliba (Department of Civil, Environmental, Land, Building Engineering and Chemistry of the Polytechnic University of Bari), водећи партнер MediCoRe мреже (Mediterranean Community Resilience), чији је ИХТМ члан, нуди неколико мастер и докторских курсева као и летњу школу, за студенте и истраживаче који желе да студирају у иностранству и учествују у истраживачким и образовним активностима у различитим научним областима.
Ускоро ће бити отворен мастер програм “ Sustainable water and land management in agricultural ecosystems“. Програм предмета се односи на Мастер II ниво, што је еквивалентно једној години са 60 ЕСПБ. Све информације о програму могу се наћи на страници https://www.poliba.it/it/didattica/master као и аплицирању https://www.poliba.it/sites/default/files/master/bando_selezione_master_ciheam_def.pdf. За овај програм постоји могућност добијања стипендија и смештаја.
Остали програми могу се погледати на:
1. Летња школа: https://www.geography.ugent.be/sustainable-mobility-summer-school
2. PhD Courses of DICATECh:
а) https://www.uniba.it/en/phd-courses/phd-1/40th-cycle/call-phd-selection-a-y-2024-2025/xl-ciclo?set_language=en - see Annex 12 to the call (pp. 83-ff).
б) https://www.poliba.it/it/dottorato-di-ricerca-pagina/bando-dottorati-di-ricerca-xl-ciclo-aa-20242025 (this latter refers to two PhD Courses – see pages 6 for PhD in “Risk, Environmental, Territorial and Building Development” DRSATE and pages 15 Industrial PhD in “Change Management in Civil Engineering Infrastructures)
Особље DICATECh-Poliba MediCoRe је доступно за било какву врсту помоћи приликом апликације. Контакт особа у ИХТМ natasa.bozic@ihtm.bg.ac.rs
Пројекат Polygraph (“Polymer/graphene heterostructures for physiological sensors”), којим руководи др Марко Спасеновић, а финансира Фонд за науку Републике Србије, кроз програм ПРИЗМА, постао је партнерски пројекат иницијативе Graphene Flagship. Graphene Flagship је европска иницијатива која промовише развој графена са циљем комерцијализације, која окупља целу европску заједницу истраживача у области графена. Додатно, наш институт, ИХТМ, је постао придружени члан иницијативе, што ће унапредити размену информација и истраживања између наших истраживача и других чланица.
Истраживачи ИХТМ, Катарина Цветановић и Марко Спасеновић, су у сарадњи са колегама са Техничког Универзитета Делфт у Холандији, објавили рад у часопису npj 2D materials and applications, који издаје престижна издавачка кућа Springer Nature. Рад под називом „Quantifying stress distribution in ultra-large graphene drums through mode shape imaging“ описује метод мапирања механичког стреса у ултра-великим мембранама од графена. Рад је доступан у отвореном приступу на интернет страни издавача, као и у институционалном репозиторијуму ЦеР.
Институт за хемију, технологију и металургију (ИХТМ) је закључио Споразум о сарадњи са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета „Св. Кирил и Методије“, Скопље, Северна Македонија. Споразум су потписали директорка ИХТМ проф. др Јасмина Стевановић и Проф. др Стефан Кувенџиев декан Технолошко-металуршког факултета, Скопље.