IHTM PLAVI
Универзитет у Београду
Институт за хемију, технологију и металургију
Институт од националног значаја за Републику Србију

grb BUУниверзитет у Београду

Новости

BIOLAWEB на 17. Фестивалу науке (12.-14. децембар 2024.)

BIOLAWEB тим је имао част да буде део 17. Фестивала науке, који је одржан од 12. до 14. децембра на Београдском сајму. Кроз занимљиве и интерактивне презентације, објаснили смо могуће узроке помора риба, разговарали о најчешћим загађивачима воде и провели нашу публику кроз фасцинантно путовање „од микроскопа до ДНК“.

Током фестивала, поделили смо истраживања и искуства нашег тима са разноликом групом учесника, од школараца до еколошких ентузијаста. Покушали смо да им приближимо важност очувања наших екосистема.

Дубоко смо захвални организаторима што су нам омогућили да учествујемо на овом догађају и допринесемо подизању свести о здрављу водених екосистема.

1
4

„OneHealth in Serbia“ – Састанак заинтересованих страна за унапређење изврсности у истраживачким и иновационим екосистемима у Србији (9. децембар 2024.)

„OneHealth in Serbia“ на једном месту је окупио четири Horizon Europe пројекта: GrInShield, BIOLAWEB, EINSTEIN, and STEPUPIORS. Овај догађај је одржан 9. децембра 2024. године у Научно-технолошком парку у Београду.

Састанак је имао за циљ да укаже на значај здравља људи и екосистема у Србији и повеже заинтересоване стране из владиног, академског и пословног сектора.

BIOLAWEB пројекат су представили др Милош Ћирић и др Данијела Видаковић. Наши гости били су др Марко Спасеновић (ИХТМ) и Аљоша Танасковић (Градски завод за јавно здравље, Србија).

Састанак „ OneHealth in Serbia“је пружио обиље могућности за умрежавање и размену идеја између истраживача из различитих научних области у вези са здрављем, као и интеракције са представницима заинтересованих страна.

1
8

„ИХТМ – Корак у искорак 2024“ - одржана Друга интерна конференција Института за хемију, технологију и металургију

У уторак, 10. децембра, одржана је Друга интерна научна конференција Института за хемију, технологију и металургију – Института од националног значаја за Републику Србију – Универзитета у Београду, под називом „ИХТМ - Корак у искорак 2024“.

Једнодневни скуп је одржан у Opera & Theatre Madlenianum, под покровитељством SAIGE јединице Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Пројекат акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији – SAIGE пројекат има за циљ убрзани развој Републике Србије, а трансформација научних института је један од кључних елемената овог пројекта. ИХТМ је прихватио свој део одговорности за убрзани развој друштва и укључио се у пројекат САИГЕ започевши интерну реорганизацију и усмеравање постојећих ресурса ка врхунским научним резултатима у области хемије и пратећих технологија. На конференцији је одржана Панел дискусија под називом Од истраживања до иновација: Трансформација ИХТМ кроз САИГЕ пројекат на којој су разматрани изазови трансформације и постигнути успеси истраживача.

На конференцији су приказани успешни пројекти истраживача ИХТМ кроз усмена представљања и постерску секцију, међу којима је значајан део (24) иновативног карактера, а финансирани су кроз САИГЕ програм - осам интерних пројеката Доказ концепта (интерни ПоЦ), осам интерних пројеката намењених младим истраживачима (СЕЕД пројекти) и један колаборативни пројекат Доказ концепта (Цолл ПоЦ). Од претходне интерне конференције, истраживачи ИХТМ су добили 15 научних пројеката финансираних од Фонда за науку Републике Србије - осам из позива Призма, три из позива Промис и четири из позива Доказ концепта, као и три од Фонда за иновациону делатност - два из програма Трансфер технологије и један из програма Сарадње науке и привреде. Такође, истраживачи ИХТМ су добили девет научних пројеката из међународних фондова за финансирање истраживања. Повећано интересовање наших научника ка иновацијама и иновативним пројектима је директна последица активности САИГЕ програма.

На Конференцији су приказане 54 одабране постерске презентације које су истраживачи ИХТМ приказали на научним скуповима током 2024. године. Током ове године истраживачи ИХТМ су публиковали укупно 253 рада у научним часописима. Од њих је 236 објављено у међународним часописима (М20 категорије), и то 31 рад категорије М21а, 96 радова категорије М21, 64 рада категорије М22 и 45 радова категорије М23.

Овом приликом уручене су награде најуспешнијим истраживачима и похвале запосленима за изузетан допринос развоју Института за хемију, технологију и металургију.

ИХТМ – Корак у искорак 2024 скупу присуствовали су и чланови Управног одбора ИХТМ, представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Јединице за управљање САИГЕ пројектом, представници Фонда за науку Републике Србије, Фонда за иновациону делатност Републике Србије, Центра за промоцију науке, БИО4 кампуса, ЕУТА организације, декани и професори Хемијског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Фалкутета за Физичку хемију Универзитета у Београду, Српског хемијског друштва, Заједнице института Србије и представници из привреде.

Поред покровитеља САИГЕ пројекта, одржавање конференције су помогле и компаније Novos, Analysis, Krug Inter, LKB, Merck i Kefo.

Књигу извода у којој су приказане активности овогодишње конференције можете видети на: https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_cer_8089 

SAIGE Vizual Eng
Novos
Analysis
Krug
Lkb
Merck
Labtim
Kefo

VLA 0001 Enhanced NR
VLA 0051 Enhanced NR
VLA 0062 Enhanced NR
VLA 0104 Enhanced NR
VLA 0217 Enhanced NR
VLA 0459 Enhanced NR
VLA 0520 Enhanced NR

Заједничка радионица „ICTM IDEAS in Action: The Journey of TMMagCat and AdCatFC“

Опширније...

BIOLAWEB на 17. Фестивалу науке (12.-14. децембар 2024.) – Позив

Опширније...

Успех наших истраживача – др Кристина Јоксимовић добитница награде Привредна комора Србије за најбољу докторску дисертацију

Опширније...

Серија вебинара Универзитета у Архусу

Центар за развој образовања Aarhus University организује серију једносатних вебинара о различитим аспектима предавања и учења за универзитетске наставнике. Вебинари се одржавају на енглеском језику и намењени су предавачима  универзитета чланица  Circle U. алијансе. Први вебинар се одржава 9. децембра 2024. године, а последњи у марту 2025. године:

  • Вебинар под насловомАкадемско писањепрофесора и студената реализоваће се у понедељак, 9. децембра  године са почетком у 11 часова. Предавачи су Simone Brendstrup и Bente Kristiansen.  Рок за пријаву је 8. децембар 2024, а формулар се налази овде  https://events.au.dk/webinarakademiskskrivningdinegenogdinestuderendes-8570  
  • Други вебинар под називом  Креирање вредности у контексту предавања – како стварање вредности за друге може унапредити учење студената и oдржаће се 29. јануара 2025. године са почетком у 14 часова. Предавач је Helle Meibom Fæ Више о вебинару и линк за пријаву можете наћи овде https://events.au.dk/valuecreationinateachingcontext23012025  Пријављивање је отворено до 28. јануара 2025. године.
  • Вебинар под називом  Генеративна вештачка интелигенција  у процесудавањаповратних информација реализоваће се марта 2025. године са почетком у 14 часова. Предавач је Rasmus R. Hansen, а пријаве се прихватају до 4. марта 2025.године.Формулар за пријаву можете наћи пратећи овај линк https://events.au.dk/generativeaiinthefeedbackprocess05032025

Више информација о серији вебинара погледајте на: https://ced.au.dk/en/view/artikel/ced-webinars-on-university-teaching-and-learning 

04 12 2024

„Отворена врата“ за младе истраживаче-студенте докторских студија, 4. децембар 2024.

Опширније...

BIOLAWEB у научној посети UMR Carrtel (INRAE - Thonon, Француска)

Опширније...

КПМС на студијској посети INRAE: Фокус на иновације и ЕУ пројекте

Опширније...