Предавање на Коларцу - „Циклус угљеника у природи и антропогени утицај на њега“

Наша колегиница Др Гордана Гајица, научни сарадник, ће 29. октобра одржати предавање „Циклус угљеника у природи и антропогени утицај на њега“ у Малој сали Коларчеве задужбине, са почетком у 18h. Предавање је део циклуса Људски утицај на животну средину: прошлост, садашњост, будућност које Задужбина Илије М. Коларца организује у сарадњи са Секцијом за хемију животне средине Српског хемијског друштва.

Циклус угљеника описује начин на који елемент угљеник кружи између биосфере, хидросфере, атмосфере, литосфере и геосфере кроз разне биогеохемијске процесе прелазећи из једног облика у други. Ти путеви су веома комплекси и понекад трају милионима година док један атом угљеника направи пун круг. Добро функционисање наше планете зависи од процеса којима угљеник природно циркулише кроз њу и од уравнотежености тих процеса. Укупна количина угљен-диоксида у атмосфери расте сваке године услед људских активности, што доводи до промене протока угљеника на Земљи, а то за последицу има климатске промене и процесе глобалног загревања.