Центар за катализу и хемијско инжењерство (ЦКХИ) представља специфичну институцију у земљи која се бави истраживањима у области катализе и хемијског инжењерства.
Истраживања подразумевају читав спектар активности у областима:
- катализе
- каталитичких процеса
- хемијског инжењеринга
- развоја нових технологија
- апликативне примене резултата у индустрији
Теме истраживања усклађују се са тренутним светским трендовима у овим областима истраживања, обезбеђујући центру неопходну флексибилност и прилагодљивост модерним изазовима.
Центар за катализу и хемијско инжењерство формиран је 1985. године спајањем две независне јединице – Одељења за катализу и Одељења за хемијско инжењерство. Одељења за катализу и Одељења за хемијско инжењерство оформљена су 1961. године као независни делови Института за хемију, технологију и металургију. Први директори ових јединица били су Акад. Паула Путанов и Проф. Слободан Кончар-Ђурђевић.
Центар за катализу
Истраживања у Центру за катализу су фокусирана на испитивање корелације између структуре, стања површине и каталитичке активности са циљем синтезе нових катализатора и носача катализатора, као и оптимизација каталитичких процеса у индустрији као и развој нових који су пожељнији са становишта енергетске ефикасности и очувања човекове околине. Истраживања која се тренутно спроводе у Центру за катализу:
- Парцијална хидрогенација јестивих уља користећи Ни катализатор нанет на природан (дијатомејска земља) или синтетички (водено стакло) носач;
- Фотокаталитичка деградација и каталитичка оксидација загађивача у водама
- Парцијална оксидација угљоводоника
- Потпуна оксидација испарљивих органских једињења у гасној фази
- Нанокомпозитни хибридни материјали, композити базирани на бентоните
- Адсорбенти за уклањање органских и неорганских загађивача из воде
- Деградација органских загађивача у води – каталитичка “wет” пероксид оксидација
- Детекција органских и неорганских загађивача у води – електрокаталитичка оксидација и редукција
- Заштита земљишта (бентонит – полиестер композит)
- Ензимска имобилизација на органомодификованој, пилареној и киселинско активираној бентонитној глини
Центар за хемијско инжењерство
Хемијско инжењерство ЦКХИ-а врши истраживања у области механике флуида, феномена преноса (преноси количине кретања, топлоте и масе) и сепарације у вишефазним системима са диспергованим честицама који обухватају:
- феномене транспорта у системима флуиђчестице;
- рачунарску симулацију тока у системима честице-флуид;
- флуидизацију и системе флуиђчестице: циркулационе флуидизационе слојеве;
- сагоревање у флуидизационим слојевима;
- фонтанско-флуидизоване системе;
- процесирање и мешање честица;
- механику, складиштење и транспорт прахова.
У области дисперзних система Хемијско инжењерство је водећа истраживачка група у Србији посебно оријентисана на индустријску примену флуидизованих, фонтанских, фонтанско-флуидизованих и транспортних система. У протеклих 25 година објављено је преко 350 научних радова у водећим међународним и домаћим публиукацијама, у области фундаменталних истраживања, на основу којих се последњих година прешло на индустријски развој процеса и уређаја који у основи имају дисперзне системе а примењују се у хемијској, петрохемијској, фармацеутској, прехрамбеној, еколошкој индустрији.
У оквиру ЦКХИ-а такође, врше се истраживања у реакционом инжењерству које обухвата:
- развој вишефазних реактора;
- анализу динамике флуида у вишефазним реакторима;
- анализу и развој реактора за пречишћавање индустријских гасова.
Резултате фундаменталних истраживања која представљају основ досадашњег рада групе за Хемијско инжењерство у сарадњи са Катедром за Хемијско инжењерство ТМФ-а применила је и у индустријској пракси.
На основу екстензивних експерименталних резултата у феноменима преноса комбинованих са хемијским реакцијама у пакованим и покретним системима гас-цестице (пакован слој, флуидизовани слој, фонтанско-флуидизовани слој, фонтански слој са цевним уметком, фонтанско-флуидизовани слој са цевним уметком), развијени су системи за пречишћавање отпадних гасова са којима се постиже ефикасност и економичност отклањања испарљивих органских полутаната хемијске индустрије до испод граница све ригорознијих лимита еколошких регулатива у земљи и свету.
Такође, у сарадњи са Катедром за Хемијско инжењерство ТМФ-а Центар за катализу и хемијско инжењерство се бави и школовањем и развојем кадрова.