IHTM PLAVI
Универзитет у Београду
Институт за хемију, технологију и металургију
Институт од националног значаја за Републику Србију

grb BUУниверзитет у Београду

Истраживачи ИХТМ-а на другом Мини сајму иновација

Истраживачи Института за хемију, технологију и металургију (ИХТМ) учествовали су на Мини сајму иновација – Наука у акцији. Мини сајам организован је у оквиру пројекта „Снага иновација‟ у сарадњи са водећом међународном дуванском компанијом Филип Морис Интернационал, уз реализацију Националне алијансе за локални економски развој (НАLED) и подршку BIO4 кампуса. Сајам је одржан у Институту за примену нуклеарне енергије (INEP), у Београду, градска општина Земун, 9. маја 2025. године.

Седамнаест иновација из области биотехнологије и биомедицине приказали су истраживачи научних института ИХТМ, INEP и ИМИ (Институт за медицинска истраживања).

Иновационе потенцијале ИХТМ представио је научни саветник Бојан Бонџић, представник Тела за трансфер технологија ИХТМ и руководилац Центра за хемију – ИХТМ.

01

Истраживачи ИХТМ приказали су пет иновација

1. Тренутна заштита од вируса са омотачем (Грип, САРС, ХИВ, Херпес)

Иновацију представља нов антивирусни протеин, кандидат за биолошки антивирусни лек, развијен у конзорцијуму академских институција. Први патент за биолошки кандидат за лек створен у Србији и лиценциран иновативној стартап компанији СавАнтиВир. Антивирусни протеин широког спектра антивирусног дејства идеалан је за тренутну заштиту људи при појави нових сојева опасних вируса са омотачем. Одлично решење за првих 270 дана од момента појаве нових сојева вируса. Иновација подиже спремност за одговор друштва на пандемије. Иновацију у претклиничкој фази представили су научни саветник Урош Анђелковић и научни сарадник Ивана Вукашиновић.

02

2. Дуван – природна фабрика биофармацеутика будућности

Иновацију представља биљка дувана трансформисана за узгајање новог антивирусног лека. Дуван омогућава зелену одрживу производњу биофармацеутика. Производња биофармацеутика у биљкама прати принципе циркуларне економије, смањује емисију CO2, минимализује употребу опасних хемикалија, не генерише велике количине отпада. Иновацију је представио научни саветник Урош Анђелковић.

03

3. Сензори дисања за употребу у спорту и медицини

Иновацију представља нов сензор за праћење ритма и дубине дисања. Сензор дисања користе спортисти за постизање врхунских спортских резултата и медицинске установе у циљу постизања врхунске бриге о пацијенту и максимизацију искоришћења радног времена медицинског особља. Иновацију су представили научни саветник Марко Спасеновић и научни сарадник Теодора Вићентић.

04

05

4. Самонапојни сензор влаге за праћење дисања

Иновацију представља уређај за праћење дисања заснован на самонапојном сензору влаге са блутут очитавањем и апликацијом за паметни телефон. Иновацију су представили научни саветник Милија Сарајлић и научни сарадник Милена Рашљић Рафаиловић.

06

5. Биоцидни омекшивач за веш

Иновацију представља нов тржишно спреман, еколошки и здравствено безбедан биоцидни омекшивач за веш, који комбинује зелене сурфактанте (биосурфактанте) са природним активним супстанцама, који се истиче својом ефикасношћу и одрживошћу при употреби на нижим температурама. Иновацију је представио научни сарадник Марко Јоновић.

07