Istraživači Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) učestvovali su na Mini sajmu inovacija – Nauka u akciji. Mini sajam organizovan je u okviru projekta „Snaga inovacija‟ u saradnji sa vodećom međunarodnom duvanskom kompanijom Filip Moris Internacional, uz realizaciju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i podršku BIO4 kampusa. Sajam je održan u Institutu za primenu nuklearne energije (INEP), u Beogradu, gradska opština Zemun, 9. maja 2025. godine.
Sedamnaest inovacija iz oblasti biotehnologije i biomedicine prikazali su istraživači naučnih instituta IHTM, INEP i IMI (Institut za medicinska istraživanja).
Inovacione potencijale IHTM predstavio je naučni savetnik Bojan Bondžić, predstavnik tela za transfer tehnologija IHTM i rukovodilac Centra za hemiju – IHTM.
Istraživači IHTM prikazali su pet inovacija
1. Trenutna zaštita od virusa sa omotačem (Grip, SARS, HIV, Herpes)
Inovaciju predstavlja nov antivirusni protein, kandidat za biološki antivirusni lek, razvijen u konzorcijumu akademskih institucija. Prvi patent za biološki kandidat za lek stvoren u Srbiji i licenciran inovativnoj startap kompaniji SavAntiVir. Antivirusni protein širokog spektra antivirusnog dejstva idealan je za trenutnu zaštitu ljudi pri pojavi novih sojeva opasnih virusa sa omotačem. Odlično rešenje za prvih 270 dana od momenta pojave novih sojeva virusa. Inovacija podiže spremnost za odgovor društva na pandemije. Inovaciju u pretkliničkoj fazi predstavili su naučni savetnik Uroš Anđelković i naučni saradnik Ivana Vukašinović.
2. Duvan – prirodna fabrika biofarmaceutika budućnosti
Inovaciju predstavlja biljka duvana transformisana za uzgajanje novog antivirusnog leka. Duvan omogućava zelenu održivu proizvodnju biofarmaceutika. Proizvodnja biofarmaceutika u biljkama prati principe cirkularne ekonomije, smanjuje emisiju CO2, minimalizuje upotrebu opasnih hemikalija, ne generiše velike količine otpada. Inovaciju je predstavio naučni savetnik Uroš Anđelković.
3. Senzori disanja za upotrebu u sportu i medicini
Inovaciju predstavlja nov senzor za praćenje ritma i dubine disanja. Senzor disanja koriste sportisti za postizanje vrhunskih sportskih rezultata i medicinske ustanove u cilju postizanja vrhunske brige o pacijentu i masimalizaciju iskorišćenja radnog vremena medicinskog osoblja. Inovaciju su predstavili naučni savetnik Marko Spasenović i naučni saradnik Teodora Vićentić.
4. Samonapojni senzor vlage za praćenje disanja
Inovaciju predstavlja uređaj za praćenje disanja zasnovan na samonapojnom senzoru vlage sa blutut očitavanjem i aplikacijom za pametni telefon. Inovaciju su predstavili naučni savetnik Milija Sarajlić i naučni saradnik Milena Rašljić Rafailović.
5. Biocidni omekšivač za veš
Inovaciju predstavlja nov tržišno spreman, ekološki i zdravstveno bezbedan biocidni omekšivač za veš, koji kombinuje zelene surfaktante (biosurfaktante) sa prirodnim aktivnim supstancama, koji se ističe svojom efikasnošću i održivošću pri upotrebi na nižim temperaturama. Inovaciju je predstavio naučni saradnik Marko Jonović.