Predavanje na Kolarcu - „Ciklus ugljenika u prirodi i antropogeni uticaj na njega“

Naša koleginica Dr Gordana Gajica, naučni saradnik, će 29. oktobra održati predavanje „Ciklus ugljenika u prirodi i antropogeni uticaj na njega“ u Maloj sali Kolarčeve zadužbine, sa početkom u 18h. Predavanje je deo ciklusa Ljudski uticaj na životnu sredinu: prošlost, sadašnjost, budućnost koje Zadužbina Ilije M. Kolarca organizuje u saradnji sa Sekcijom za hemiju životne sredine Srpskog hemijskog društva.

Ciklus ugljenika opisuje način na koji element ugljenik kruži između biosfere, hidrosfere, atmosfere, litosfere i geosfere kroz razne biogeohemijske procese prelazeći iz jednog oblika u drugi. Ti putevi su veoma kompleksi i ponekad traju milionima godina dok jedan atom ugljenika napravi pun krug. Dobro funkcionisanje naše planete zavisi od procesa kojima ugljenik prirodno cirkuliše kroz nju i od uravnoteženosti tih procesa. Ukupna količina ugljen-dioksida u atmosferi raste svake godine usled ljudskih aktivnosti, što dovodi do promene protoka ugljenika na Zemlji, a to za posledicu ima klimatske promene i procese globalnog zagrevanja.