Naučna ustanova Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju -
IHTM je akreditovani državni institut u sastavu Univerziteta u Beogradu
Registracioni broj naučno-istraživačke organizacije: 200026.
Šifra delatnosti: 73101. Matični broj: 7805497. PIB: 100160355.
Osnovne delatnosti instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju su fundamentalna i primenjena multidisciplinarna naučna istraživanja, osvajanje i razvoj tehnolokših procesa u sledećim oblastima:
- hemija i hemijska tehnologija
- organska hemija
- elektrohemija
- kataliza
- mikroelektronske tehnologije
- polimerni i makromolekulski materijali
- biohemija i biotehnologija
- nauka o materijalima
- metalurgija praha i sinterovanih materijala
- instrumentalna analiza
- hemijsko inenjerstvo
- nanonauka i nanotehnologija
- mikroelektromehanički sistemi (MEMS)
- senzorika
- optoelektronika
- plazmonika
- poluprovodničke tehnologije
- magnetski materijali i magnetika
- metalne legure i metalurgija
- zatita životne okoline i remedijacija
IHTM je opremljen najmodernijom opremom za fabrikaciju i karakterizaciju iz navedenih oblasti i angažuje oko 200 istraživača, uglavnom hemičara, fizikohemičara, inženjera hemijske tehnologije, elektroinženjera i mašinskih inženjera. U IHTM je zaposleno oko 150 doktora nauka. Struktura po naučnim zvanjima je dostupna na sledećoj stranici.
Aktivnosti instituta se odvijaju u šest specijalizovanih naučno-istraživačkih centara: Centar za hemiju, Centar za elektrohemiju, Centar za mikroelektronske tehnologije, Centar za katalizu i hemijsko inženjerstvo, Centar za materijale i metalurgiju, i Centar za ekologiju i tehnoekonomiku.
Delatnost Centra za hemiju obuhvata naučni rad i primenjena istraživanja u oblasti organske hemije, biohemije, biotehnologije, hemije biomakromolekula, sintetičkih polimera, hemije životne sredine i teorijske i računarske hemije.
Centar za elektrohemiju se bavi fundamentalnim naučno-istraživačkim radom u oblasti elektrohemije i elektrohemijskog inženjerstva, kao što su kinetika elektrodnih procesa, elektrohemija halogena i njihovih jedinjenja, elektroorganske reakcije, elektrohemija dvojnog sloja i adsorpcija organskih jedinjenja, korozija i zaštita od korozije, prenos mase u elektrohemijskim sistemima, elektrodni materijali, metal-depozicija, elektroanalitička hemija i elektrohemijski senzori, elektrometalurgija i druge.
Centar za katalizu i hemijsko inženjerstvo je jedinstveni centar u zemlji u oblasti katalize i hemijskog inženjerstva, čija delatnost pokriva čitav spektar aktivnosti u oblasti katalize, katalitičkih procesa i hemijskog inženjerstva, počev od osnovnih istraživanja i razvoja novih tehnologija, do primene rezultata u industriji.
Centar za mikroelektronske tehnologije se bavi multidisciplinarnim istraživanjima u oblasti senzorike, mikroelektromehaničkih sistema (MEMS), nanonauka i nanotehnologija, fotonike i plazmonike i nauke o poluprovodnicima. Istraživanja počinju od fundamentalnih koncepata i teorijskih istraživanja i završavaju gotovom napravom odnosno sistemom.
Centar za materijale i metalurgiju se bavi istraživanjima u oblasti metalurgije praha i sinterovanih kompozitnih materijala. Centar nudi usluge u razvoju naučno-istraivačkog rada u oblasti metalurgije praha, u osvajanju i razvoju tehnolokih procesa za proizvodnju i primenu navedenih i drugih specijalnih materijala i elemenata visokog kvaliteta za posebne namene.
Centar za ekologiju i tehnoekonomiku je naučnoistraivačka, istraživačko-razvojna i konsultantska organizaciona jedinica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju specijalizovana za rad u sledećim oblastima: market inženjering i upravljanje razvojem u procesnim industrijama, projektovanje i inženjerizacija tehnolokih procesa, laboratorijska istraživanja i ispitivanja.