Istraživački boravak i saradnja sa Nacionalnim hemijskim institutom u Ljubljani pod pokroviteljstvom EIT Climate-KIC programa „Pioneers into Practice“

Dr Sanja Šešlija, Naučni saradnik Univerziteta u Beogradu - Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, provela je pet nedelja na Nacionalnom institutu za hemiju, Ljubljana, Slovenija  kao jedan od predstavnika Srbije u ovogodišnjem izdanju EIT Climate-KIC programa „Pioneers into Practice“ koji implementira Privredna komora Srbije. Glavni ciljevi istraživačkog boravka usmereni su ka promociji ponovne upotrebe poljoprivrednog otpada i formiranja pozitivnih socio-ekonomskih efekata kroz naučni koncept u kome je nova vrednost stvorena iz otpadnih i zagađujućih materijala. Sprovedeno istraživanje obuhvatilo je ekstrakciju pektina iz otpadne jabučne kaše primenom konvencionalnih rastvarača, jonskih tečnosti i eutektičkih rastvarača, kao i fizičko-hemijsku karakterizaciju izolovanog proizvoda. Kroz ovu saradnju  udruženi su  znanje i ekspertiza dve renomirane naučno-istraživačke institucije i postavljene osnove za budući  razvoj održivih postupaka proizvodnje hemikalija i zaštite životne sredine.