Uspeh naših saradnika – odobreni projekti u okviru programa „Zeleni program saradnje nauke i privrede“ Fonda za nauku

Fond za nauku Republike Srbije je objavio konačnu listu projekata koji će biti finansirani u naredne dve godine u okviru programa „Zeleni program saradnje nauke i privrede“. Ovaj program je namenjen pružanju praktične podrške saradnji nauke i privrednog sektora, zasnovane na korišćenju raspoloživih naučnih potencijala, kao i podrške održivom razvoju i podizanju nivoa kvaliteta životne sredine.

U okviru postupka evaluacije, sprovedenog u dva stepena, za finansiranje je odabrano 20 projekata. IHTM je ponosan što će biti koordinator jednog projekta – OxyRePair - Renewal of the Waste Oxygen-Evolving anodes from  Hydrometallurgy and their improved Activity for Hydrogen Economy, Wastewater and Soil Remediation, kojim će rukovoditi naš kolega dr Vladimir Panić. Kao partneri na projektu učestovaće i Univerzitet u Beogradu - Fakultet organizacionih nauka, Državni univerzitet u Novom Pazaru, Univerzitet u Prištini - Fakultet tehničkih nauka i Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu doo.

IHTM će takođe kao partner učestvovati na tri projekta: Step2PolyGreen - A step to green polyester products: Sustainable solutions for everyday objects (nosilac projekta je Univerzitet u Kragujevcu - Fakultet tehničkih nauka u Čačku, rukovodilac projekta Pavle Spasojević, a u realizaciji će učestvovati  Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu doo, IHTM i Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu), STABILISE - Sustainable deployment of biomass catalytic gasification technology to increase the utilization of renewable energy in the Serbian industry (nosilac projekta je Institut za nuklearne nauke Vinča - Univerzitet u Beogradu, rukovodilac projekta Dejan Cvetinović, a u realizaciji će učestvovati IHTM i Univerzitet u Beogradu - Mašinski fakultet) i PhytoPFAS - Phytoremediation for in situ treatment of agricultural soil and  surface waters polluted with per- and polyfluoroalkyl substances – research on PFOS and PFOA as model compounds (nosilac projekta je Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet, rukovodilac projekta Vladimir Beškoski, a u realizaciji će IHTM, Univerzitet u Beogradu - Fakultet za fizičku hemiju i Univerzitet u Beogradu - Medicinski fakultet).

Čestitke svim timovima kojima su odobreni projekti! Želimo im puno uspeha u realizaciji planiranih istraživanja!