Uspeh naših saradnika – odobreni projekti u okviru programa „PRIZMA“ Fonda za nauku Republike Srbije

Fond za nauku Republike Srbije je objavio konačnu listu projekata koji će biti finansirani u naredne tri godine u okviru programa „PRIZMA“. U okviru postupka evaluacije, sprovedenog u dva stepena, za finansiranje je odabrano 97 projekata.

IHTM je ponosan što će biti koordinator četiri projekta:

• UniCorn - Unique enzyme solutions for obtaining added value products from corn – rukovodilac dr Biljana Dojnov, a kao partner će učestvovati Univerzitet u Beogradu – Hemijski fakultet.
  • UrbanFoS - Urban Forest Soil Indicators as a tool for Climate-Smart Forestry – rukovodilac dr Milica Kašanin-Grubin, a kao partner na projektu će učestvovati Univerzitet u Beogradu – Šumarski fakultet.
  • PlasmaHarvest - Plasmonic-based light harvesting for photocatalytic microfluidic devices – rukovodilac dr Dana vasiljević-Radović, a kao partner na projektu će učestvovati Institut za nuklearne nauke „Vinča“.
  • Polygraph - Polymer/graphene heterostructures for physiological sensors – rukovodilac dr Marko Spasenović.

IHTM će takođe kao partner učestvovati na četiri projekta:

• DOMINANTMAG - Development of epsilon-iron oxide-based nanocomposites: Towards the next-generation rare-earth-free magnets - nosilac projekta Institut za nuklearne nauke „Vinča“.
  • PhotoSCLART - Development of nature-inspired photoresponsive anticancer agents - sclareol and artemisinin derivatives in cancer multidrugresistance models: a foundation for the theranostic approach – nosilac projekta Univerzitet u Beogradu – Hemijski fakultet, a u realizaciji će učestvovati IHTM, Inovacioni centar Hemijskog fakulteta i Institut za biloška istraživanja „Siniša Stanković“.
  • XPACT - Exploration of PETase side activity of digestive enzymes of human gastrointestinal tract acting on micro- and nanoplastics: mode of action and products characterization - nosilac projekta Univerzitet u Beogradu – Hemijski fakultet.
  • HYDIS - Multifunctional visible-light-responsive inorganic-organic hybrids for efficient hydrogen production and disinfection - nosilac projekta Institut za nuklearne nauke „Vinča“, a u realizaciji će učestvovati IHTM, Univerzitet u Beogradu – Tehnološko-metalurški fakultet i Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta.

Čestitke svim timovima kojima su odobreni projekti! Želimo im puno uspeha u realizaciji planiranih istraživanja!