Naučna poseta Norveškom institutu za istraživanje voda (NIVA) u okviru BIOLAWEB projekta

Dr Aleksandra Marković i dr Danijela Vidaković posetile su Norveški institutu za istraživanje voda (NIVA) u Oslu, Norveška, u aprilu 2024 u okviru BIOLAWEB projekta. NIVA je među vodećim evropskim institutima za fundamentalna i primenjena istraživanja morskih i slatkovodnih ekosistema.

Dr Andreas Ballot je pripremio plan obuke i nadgledao rad dr Aleksandre Marković i dr Danijele Vidaković. Osnovni cilj obuke je bio savladavanje metodologije za ekstrakciju eDNК, kao i priprema uzoraka za metabarkodiranje harofita. Ekstrakcija DNК i prvi korak PCR-a uzoraka koji su prikupljeni u odabranim jezerima Srbije, je urađen tokom tronedeljnog boravka.

Posebno hvala našim kolegama iz NIVA, dr Andreas Ballot i dr Susanne Schneider, na neverovatnom gostoprimstvu i dragocenom prenosu znanja.

Sveže ideje, najsavremenija nauka i nova iskustva su najveće vrednosti BIOLAWEB projekta!